BAYİİ GİRİŞİ

SSS

• U.V.(Ultraviole) Nedir?

Güneşin yaydığı geniş bir enerji spekturumundaki ışın türlerinden biridir. UV ışınları kısaca “mor ötesi” ışınlardır. U.V (mor ötesi) ışınlar da dalga boylarına göre U.V-A, U.V-B ve U.V-C olarak üçe ayrılır. U.V ışınlarının yararları kadar zararları da vardır. Doğrudan gözlere etki eden U.V ışınları gözlerde tahribata yol açar ve görme problemleri oluşturur. Bu tahribatlardan korunmanın en iyi yolu U.V ışınlarından korumalı gözlükleri kullanmaktır.

• A-R (Anti-Refle) Nedir?

Gözlük camları güneş ışınlarının büyük bir kısmını geçirirken, bir kısmını ise kırarak geri yansıtırlar. Anti-refle bu yansımayı en az seviyeye indiren bir kaplama türüdür. Işık geçirgenliğinin minimuma inmesi ile objeler daha berrak görülür. Görüş kalitesi artar.

• Polarize Nedir?

Güneş ışıkları dalgalar halinde her yönden ilerler. İstenmeyen yönden ilerleyen ışık dalgaları objelerde yansımalara neden olur. Görüş kalitesini düşürür. Polarize; ışık yayılmasını istenilen yönden ilerlemesini sağlayan bir film kaplamadır. Kaliteli bir görüş için polarize camlı gözlük kullanmak gerekir.

• Gözlük Ve Camlarda Baz (Base) Nedir?

Gözlük camları dioptrilerine göre belli bir eğimde (curve) olmak durumundadır. İşte bu eğim (curve) baz (base) olarak tanımlanır. Gözlük camlarında optik kaliteyi bozmamak için uygun bazlarda cam kullanmak gerekir. Örneğin bombeli eğimli bir güneş gözlüğünde düz (düşük bazlı) cam kullanmak optik kaliteyi bozar.

• İdeal Gözlük Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Gözlük seçiminde en iyi yol profesyonel birinden yardım almaktır. Ülkemizde bu konuda en doğru yer fenni gözlük müesseseleridir. Alıcının yüz özellikleri, reçeteye uygun cam, cama uygun estetik bir gözlük seçimi için fenni gözlük müesseselerine başvurmak gerekir.

• Desantralize Nedir?

Seçilen gözlüğe göre kimi zaman camların odakları ile pupilla denk gelmeyebilir. Standartların dışında bir kayma sözkonusu olduğunda, odak kaydırma (desantralizasyon) ile cam odakları ile pupilla mesafeleri denk getirilir. Özellikle bombeli güneş gözlüklerinde mutlaka odağı kaydırılmış camlar kullanılmalıdır.

• Gözlük Bir Aksesuar Mı, Sağlık Gereci Midir?

Güneş gözlüğünün bir aksesuar olduğu yönünde yanlış bir kanı vardır. 
Kaliteli güneş gözlükleri tıbben yararlı birer sağlık gerecidir.

• Gözlük Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Gözlük temelde bir sağlık gerecidir. Kullanımı da itina gerektirir. İdeal gözlük kullanımı konusunda fenni gözlük müesseselerinden kullanım 
kılavuzu ve öneriler alınmalıdır.

• Tarihte İlk Gözlük Nerede Ve Kimler Tarafından Kullanıldı?

Tarihçiler ilk gözlüğün İtalyan Armati tarafından 1280 yılında icat edildiğini yazmaktadırlar. İlk güneş gözlüğü ise 1752 yılında James Ayscough tarafından yapıldığı ve bu yıllarda mavi ve yeşil renkli güneş gözlüğü camlarının kullanıldığı bilinmektedir.

• Araba Kullanımında Hangi Gözlük Tercih Edilmeli?

Araba kullanırken en ideal güneş gözlüğü, polarize camlı güneş gözlüğüdür. İstenmeyen  yönden gelen güneş ışınlarının yarattığı görüş 
kaybını önler.

• Gözlük Cam Çeşitleri Nelerdir?

Gözlük camları da hammaddelerine, kırma indexlerine, işlevlerine göre sınıflandırılabilir.
Buna göre;

 

Hammaddelerine Göre;
a)Mineral Gözlük Camları
b)Plastik Gözlük Camları

 

Kırma İndexlerine Göre;
a)1,5 index
b)1.56 index
c)1.60 index
d)1.70 index
e)1.74 index
f)1.80 index
g)1.90 index

 

İşlevlerine Göre;
a) Dioptrili (numaralı) Camlar,
b) Güneş Gözlüğü Camları

 

Dioptrili (numaralı) Camlar da;
a) Tek odaklı
b) İki odaklı (Bifocal)
c) Çok odaklı (Progressive) camlar diye sınıflandırılabilir.

• Başlıcı Gözlük Çeşitleri Nelerdir?

Gözlükleri işlevlerine, yapıldıkları maddelere, montaj şekillerine göre sınıflayabiliriz. 

İşlevlerine göre;
a)Optik Gözlükler: Dioptrili (numaralı) camların monte edildiği 
gözlükler,
b)Güneş Gözlükler: Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için 
kullanılan gözlükler,
c)İş (Koruma) Gözlükleri: Yapılan işlerde gözlere zarar verme 
ihtimallerine karşı kullanılan gözlükler,
d)Spor Gözlükleri: Yapılan spor dallarının özelliklerine göre kullanılan gözlükler,

Yapıldıkları Maddelere Göre;
a)Metal Gözlükler
b)Plastik Gözlükler
c)Kombine Gözlükler (metal ve plastik bir arada)

Montaj Sekline Göre;
a)Tam Halkalı Gözlükler,
b)Yarım Halkalı (Nilör) Gözlükler,
c)Halkasız, Vidalı (Faset) Gözlükler

• Güneş Gözlüğü Ne Zaman Kullanılmalı?

Güneş gözlüğü kullanımı hakkında ülkemizde yanlış fakat yaygın bir kanaat vardır. Güneş gözlüğü sanki sadece yazın güneşli günlerde kullanılır gibi bir kanaat gelişmiştir. Oysa kışın da güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Özellikle karlı ve güneşli ortamlarda güneş gözlüğü kullanmak göz sağlığı açısından çok önemlidir. Gece güneş gözlüğü kullanılmamalıdır.

• Gözlük Nereden Satın Alınmalı?

Kaliteli bir gözlüğün camı ve üretiminde kullanılan hammaddeleri sağlığa zararlı olmamalıdır. Seçkin gözlük mağazalarından alınan gözlükler bu güvenceyi taşır. Alınan gözlüklerde camlarının U.V ışınlarını kesmesi, gözlüğün kaplamasının ciltte tahribata yol açmaması gerekir.

• Güneş Gözlüğü Nasıl Kullanılmalı?

Gözlüklerin doğru kullanımı ömrünü uzatır. Güneş gözlükleri de diğer gözlükler gibi iki elle takıp çıkarılmalı, tek elle takıp, çıkarma gözlüğün denge ayarını bozar.Güneş gözlüklerinin de camlarının sert yüzeylerle temas ettirilmemesi gerekir. Camlarda oluşacak çizikler görüntü kalitesini bozar. Gözlüğün denge noktasından tutularak, camlarının yumuşak bez ile silinmesi gerekir. Tozlu camlar silinmeden önce gözlük ılık suda yıkanmalıdır. Temizlikte kimyasal içeren sıvılar kullanılmamalı, aksi takdirde gözlük ve camdaki kaplamalar zarar görür. Gözlüğünüzü belirli periyotlarda fenni gözlükçünüze götürüp kontrol ettiriniz. Özellikle bayan güneş gözlüğü kullanıcıları gözlüklerini kimi zaman tac olarak kullanmaktadırlar, bu durum gözlükte denge bozulmasına ve kaplamalarda tahribata neden olmaktadır. Gözlüklerinizi kullanmadığınız zamanlar koruyucu kılıf veya kutusunda muhafaza ediniz.